Zaczep do Przyczepki Samochodowej i Wtyczka 7 pin. Rodzaje i Mocowanie na Dyszlu

Nieodzownym elementem każdej przyczepy samochodowej jest zaczep do mocowania na hak samochodu holującego. Możemy nie mieć plandeki, koła zapasowego czy koła podporowego ale akurat ten element konstrukcyjny jest podstawą, umożliwiającą jazdę i wpływającą na bezpieczeństwo poruszania się po drogach, o czym zwróciłem częściowo uwagę w instrukcji użytkowania pojazdów do transportu. W zaczepie do przyczepki przymocowana jest także wtyczka 7 pinowa bądź 13 pinowa do podłączenia oświetlenia. Na zdjęciu głównym zaprezentowane jest standardowe umocowanie wyszczególnionych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy z przyczepką oraz wygodę jej użytkowania.

Zaczep Kulowy Czworokątnu w Przyczepie, zamontowany na dyszlu a obok koło podporowe

Montaż Zaczepu Kulowego Winterhoff do Dyszla Przyczepy Samochodowej


Wyróżniamy trzy rodzaje zaczepów kulowych montowanych na dyszlu, w zależności od rodzaju jego zakończenia: zaczep ze złączem kwadratowym (czworokątnym), zaczep trójkątny (w kształcie Y) oraz zaczep okrągły na rurę. Każde z nich jest uniwersalnym elementem wyposażenia, zakładanym standardowo we wszystkich rodzajach przyczepek i na dodatek różnych producentów.

W przyczepach samochodowych Neptun montowany jest, w większości przypadków, zaczep kulowy WW 8 czworokątny (Winterhoff), przeznaczony dla użytkowników pojazdów do transportu z osią centralną o dopuszczalnym całkowitym nacisku osi 800 kg i obciążeniem pionowym 75 kg.

Zaczepy Kulowe Winterhoff: trójkątny, okrągły i kwadratowy

W przypadku montażu, dla wersji zaczepu WW 8-A do H należy użyć co najmniej dwóch śrub z łbem sześciokątnym na M10, alternatywnie na M12, w zależności od wielkości otworów mocujących.

Dla wersji WW 8-Y stosuje się przy złączu śrubowym poziomym, cztery śruby z łbem sześciokątnym M12. Przy pionowym złączu śrubowym stosuje się się dwie śruby z łbem sześciokątnym M12 i dodatkowo płytkę wzmacniającą.

Wszystkie śruby montażowe należy przykręcić z podkładkami i sześciokątnymi nakrętkami samozabezpieczającymi o klasie wytrzymałości 8.8. Pamiętać należy, że nakrętki tego typu są jedno razowego użytku.

Prosta Instrukcja Użytkowania Zaczepu Kulowego. Otwarty zaczep kulowy należy nasadzić na kulę haka, przy jednoczesnym docisku  na dół - zwykłe obciążenie pionowe jest już wystarczające - zamknięcie i zabezpieczenie zaczepu kulowego następuje automatycznie. Analogicznie, rozsprzęganie (otwarcie), następuje poprzez naciśnięcie dźwigni zabezpieczającej, przekręcenie jej do przodu i zdjęcie zaczepu z kuli haka. Zaczep pozostaje w pozycji otwartej. Przy dłuższych przerwach w użytkowaniu przyczepy wskazane jest, aby zamknąć zaczep kulowy.

Czy zaczep kulowy jest prawidłowo podłączony do pojazdu ciągnącego można sprawdzić na podstawie następujących punktów:

- Nosek dźwigni zabezpieczającej musi być widoczny na dźwigni obsługowej.

- Profilowany nit z boku, znajduje się w obszarze OK wskaźnika na profilu bocznym. W innym przypadku należy sprawdzić jeszcze raz mocowanie zaczepu do haka. W przypadku zniszczenia kuli haka (fi 49 mm) wskaźnik znajdzie się w pozycji STOP.

Sklep PrzyczepyMarter.pl na Przygoniu: Akcesoria, Dodatki i Przyczepki


W wymienionym poradniku opisałem szczegółowo montaż i użytkowanie poszczególnych elementów przyczepki, które swoją drogą można zakupić w moim sklepie:

- Zaczep kulowy WINTERHOFF WW 8-E DMC 800 KG ( 39,00 zł z VAT )
- Zaczep kulowy WINTERHOFF WW 8-A DMC 800 KG (rura) ( 39,00 zł z VAT )
- Zaczep kulowy WINTERHOFF WW 8-Y (trójkąt) ( 56,00 zł z VAT )

- Przejściówka gniazda haka przyczepy adapter 13 na 7 pin ( 30,00 zł z VAT )
- Wtyczka do przyczepki 7 biegunowa w plastikowej obudowie 7-pin ( 8,00 zł z VAT )
Wiązka do przyczep lekkich instalacja elektryczna + Wtyk 7PIN ( 64,00 zł z VAT)

- Zestaw Koło Podporowe + Obejma do mocowania, 200 mm ( 56 zł z VAT)
- Koło podporowe, 200 mm ( 44,00 zł z VAT)

Wszystkie nowości na blogu można obserwować, zapisując się do subskrypcji e-mail lub na profilu Facebook. Również możesz zadzwonić +48 696 426 746 i zadać pytanie telefonicznie!

Potrzebujesz wybranego produktu?! Mój sklep stacjonarny mieści się w miejscowości Przygoń (gmina Dobroń) w województwie łódzkim, zaraz obok drogi wojewódzkiej 482 (dawna droga krajowa) Łask - Pabianice. Dla Twojej wygody zamieszczam mapę z oznaczonym dokładnym miejscem:


Komentarze