Rejestracja Przyczepy Samochodowej w Wydziale Komunikacji od A do Z

Zgodnie z polskimi przepisami o ruchu drogowym, każda nowa przyczepka samochodowa, musi zostać zarejestrowana w Wydziale Komunikacji a także obowiązkowo, jej właściciel, musi wykupić dla niej także ubezpieczenie OC. W zależności od wielkości miejscowości, a co za tym idzie, natężenia petentów w poszczególnych Wydziałach Komunikacji gdzie rejestruje się nowe pojazdy, proces ten może zająć jedynie jeden dzień ale także czas oczekiwania może wynosić nawet kilka dni, aby otrzymać tymczasowy dowód rejestracyjny i tablicę rejestracyjną. Niektóre urzędy nie spieszą się i każą oczekiwać właścicielom na swoją kolejkę... Mimo tego mało optymistycznego wstępu, sam proces rejestracji nowej przyczepy samochodowej przebiega dość sprawnie i nie powinniście się go w ogóle obawiać!

Rejestracja Przyczepy Samochodowej w Wydziale Komunikacji od A do Z
Przyczepa Samochodowa Neptun. Kup w Centrum Przyczep Marter na Przygoniu


Jakie są Wymagane Dokumenty do Rejestracji i Ile Wynoszą Opłaty za Wydanie Dowodu Rejestracyjnego i Tablicy?

Przechodząc do sedna problemu. Jeśli już zdecydowaliście się na zakup konkretnej przyczepy samochodowej u wybranego przedstawiciela handlowego, przyszedł czas na kilka formalności.

W momencie kupna nowej przyczepy samochodowej - lekkiej do 750 kg lub ciężkiej - otrzymujemy od sprzedawcy minimum trzy dokumenty, które są niezbędnie przy rejestracji pojazdu. Są to: przede wszystkim dokument zakupu jakim jest Faktura VAT (również w przypadku osób nie prowadzących działalności gospodarczej), Świadectwo Zgodności WE (homologacja) oraz Oświadczenie o danych i informacjach o pojeździe niezbędnych do rejestracji i ewidencji pojazdów.

Ważne jest aby na Fakturze VAT, w przypadku osoby cywilnej, znalazły się dane adresowe z dowodu osobistego, w tym PESEL. Ponadto wpisuje się także producenta, numer VIN, model, rok produkcji oraz dopuszczalną masę całkowitą. Ewentualnie można także w uwagach dopisać numer dowodu osobistego, co nie będzie błędem. Bez tak uzupełnionego dokumentu zakupu, nasza przyczepa nie zostanie zarejestrowana!

Kolejne dwa dokumenty jak Oświadczenie oraz Świadectwo Zgodności, są już przygotowywane przez producenta przyczepy samochodowej. Co do ich poprawności, możemy mieć 100% pewność. Zamieszczone są tam, bardzo szczegółowe dane techniczne naszej przyczepy samochodowej jak rodzaj (np. przyczepa lekka), dopuszczalna masa całkowita, rok produkcji, masa własna, szczegółowe wymiary i itp.

W każdym możliwym artykule, który publikuję na tym blogu, wspominam o ważnej kwestii jakim jest wybór przyczepki z odpowiednim DMC, jaką możemy holować naszym samochodem. W celu sprawdzenia limitów, należy odnaleźć te wartości w dowodzie rejestracyjnym pojazdu z hakiem. W pozycji O.1 mamy wbitą dopuszczalną masę całkowitą pojazdu z hamulcem najazdowym i w O.2 bez hamulca.

Koszty Rejestracji Przyczepy i jej Ubezpieczenia OC (Komunikacyjnego)

Posiadając wyżej wskazane dokumenty, udajemy się następnie do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym, zgodnie z jego zależnością terytorialną dla naszego adresu zameldowania. Ta zasada obowiązuje także dla właścicieli przyczep samochodowych, które zostały zakupione na firmę (jedno osobową działalność gospodarczą ponieważ i w tym przypadku pojazd rejestrowany jest na osobę prywatną). Koszt rejestracji przyczepy samochodowej z wszystkimi opłatami (wydanie tablicy rejestracyjnej + dowodu) to 121,50 złoty. Początkowo otrzymujemy dowód tymczasowy, z którym możemy bez przeszkód jeździć a po około 30 dniach odbieramy, w tym samym Wydziale, już dowód twardy. Tak jak wspominałem na początku, proces rejestracji przyczepy, może zająć jeden dzień, ale także nawet kilka dni w zależności od Urzędu i zasad jakie w nim panują...

W przypadku przyczep samochodowych lekkich, czyli z dopuszczalną masą całkowitą do 750 kg, nie musimy wykonywać okresowych przeglądów technicznych. Taki przegląd, z urzędu jest wbijany w dowód rejestracyjny pojazdu.

Ostatnią czynnością, którą musimy wykonać po zakończonej rejestracji nowej przyczepki, jest wykupienie dla niej ubezpieczenia komunikacyjnego, ważnego przeważnie rok. Tutaj ceny uzależnione są od konkretnego ubezpieczyciela ale kształtują się na poziomie 50 - 60 złoty.

Zasady Poruszania się z Przyczepą Samochodową po Drogach Publicznych

Jeśli masz za sobą wszystkie formalności czas na poznanie kilku podstawowych zasad jakie obowiązują na drogach. Choć może to się wydawać banałem co teraz napiszę, to jedną z rzeczy z ważnych i bardzo praktycznych, będzie sprawnie działające oświetlenie przyczepki - światła mijania, stopu i światła jazdy. Ich brak może doprowadzić do kolizji, nawet nie z Twojej winy, ale przez innych rozkojarzonych kierowców, którzy nie odczytają Twoich planów. Z własnego doświadczenia wiem, że w wielu przypadkach, zdarza się, że wtyczka na haku samochodowym i przyczepki nie współgrają ze sobą.

Kolejną rzeczą, na którą zwracam uwagę to limity prędkości. Trochę się one różnią, jeśli poruszamy się zestawem pojazdów. I tak w terenie zabudowanych maksymalna prędkość to 50/60 km/h odpowiednio w godzinach od 5:00 do 23:00 i od 23:00 do 5:00. Poza terenem zabudowanym możemy jechać z prędkością maksymalną 70 km/h. Natomiast na drogach dwu jezdniowych, drogach ekspresowych i autostradach, limit prędkości został zwiększony do 80 km/h. Podobne przepisy obowiązuję w innych krajach europejskich, z pewnymi różnicami. 

Na pewno Was zaskoczę jedną, acz istotną ciekawostką. Holując przyczepę samochodową, jesteśmy zobowiązani posiadać dwa trójkąty ostrzegawcze. To na wypadek, kiedy okazało by się, że trzeba odpiąć przyczepką od samochodu i zostawić ją nie sprawną, samą na drodze. 

Rejestracja Przyczepy Samochodowej w Wydziale Komunikacji od A do Z
Przyczepa Samochodowa Neptun lekka w Centrum Przyczep Marter z Plandeką
Prowadząc przyczepę samochodową z plandeką musimy się liczyć z małym acz wyczuwalnym ograniczeniem. W wielu przypadkach, łączna wysokość przyczepki z plandeką przewyższa wysokość samochodu i podczas jazdy w grę wchodzi opór powietrza, który po części wpływa na spalanie.

A jakie są Wasze doświadczenia po zakupie nowej przyczepy samochodowej? W miarę szybko zarejestrowaliście nowy pojazd? Czekam na Wasze komentarze! Zachęcam Cię także do obserwowania mojego profilu społecznościowego na Facebooku oraz do subskrybcji listy mailingowej. Dzięki temu, jako pierwszy dowiesz się o wszystkich nowościach na tym blogu.

Centrum Przyczep Samochodowych Marter na Przygoniu w łódzkim

Masz w planach zakup nowej przyczepy samochodowej? Odwiedź mój punkt sprzedaży przyczep na Przygoniu w województwie łódzkim. Wcześniej możesz się skontaktować dzwoniąc na +48 696 426 746.


Komentarze