Portugalia: Pierwsze Wrażenia z Wyjazdu Przyczepą Kempingową

Z punktu widzenia Polaków, Portugalia położona jest na samym krańcu Europy... Wyjazd przyczepą kempingową na Półwysep Iberyjski wiąże się z wielogodzinną podróżą przez Niemcy, Francję i Hiszpanię. Łącznie jest to około 40 godzin samej tylko jazdy. Docierając do Portugalii, widok z za okna samochodu bardzo przypomina krajobraz południowych Włoch czy Cypru przejeżdżając jej środkową część ze wschodu na zachód. W okresie letnim wysokie temperatury sprawiają, że dookoła widoczna jest spalona gleba z wysuszoną roślinnością, która odżywa w okresie jesiennym... a w oddali natomiast znajdują się niewielkie gospodarstwa domowe wymalowane na biało.

Portugalia: Pierwsze Wrażenia z Wyjazdu Przyczepą Kempingową
Francja: widok na Pireneje nieopodal granicy z Hiszpanią

Portugalia z Przyczepą Kempingową dla Polaków

Z praktycznych porad dla podróżnych w Portugalii. Pewnym problemem, który od razu można odczuć przy pierwszym kontakcie z mieszkańcami Portugalii, to trudności w komunikacji. Większość Portugalczyków posługuje się językiem francuskim a nie angielskim w kontaktach z turystami. Trochę łatwiej będą miały osoby, które posiadają już podstawy języka hiszpańskiego bądź włoskiego. Wyłapanie poszczególnych słów pozwala zrozumieć cały tok wypowiedzi.

Jeśli planujecie pokonywać duże odległości z przyczepą kempingową od razu musicie zdecydować się na jazdę autostradami. Zjeżdżając z dróg szybkiego ruchu do miejscowości położonych wzdłuż nich, spora ich część ulokowana jest na wzgórzach z siecią wąskich i krętych dróg lokalnych. Komfort jazdy autostradami jest tym większy, że panuje na nich bardzo mały ruch nawet w ciągu godzin szczytu. 

Zawsze powtarzam, że najdroższe z wyjazdów za granicę są opłaty autostradowe i benzyna. W samej Portugalii są one trochę mniejsze bądź zbliżone jak w Hiszpanii. Pod tym względem jednak przejazd przez Francję autostradami jest najmniej opłacalny, za to umożliwia nam pokonanie dużych dystansów w szybkim czasie. 

Opłaty autostradowe w Portugalii realizujemy na kilka sposobów. Można wykupić wcześniej specjalną kartę prepaid z urządzeniem przypominającym polski ViaToll. Innym praktycznym rozwiązaniem jest rejestracja numeru samochodu osobowego wraz z kartą kredytową na pierwszej bramce autostradowej oznaczonej znakami Foreigners (Dla obcokrajowców).  Następnie, przy przekraczaniu kolejnych punktów opłat, odpowiednia stawka za przejazd naliczana i pobierana jest automatycznie przez system rozpoznający dany samochód osobowy. 

W samej Hiszpanii pewnym utrudnieniem dla turystów z przyczepami kempingowymi będą parkingi z małą przestrzenią. Trzeba dobrze się naszukać aby znaleźć wygodne miejsce do postoju z wieloma miejscami ponieważ spora ich część zajęta jest przez samochody ciężarowe.  

Cennik noclegów w Portugalii i Francji

W zależności od standardu noclegu, w Portugalii trzeba liczyć około 5 - 6 Euro na osobę za noc pobytu na polu kempingowym w okresie jesienno - zimowym (samochód + przyczepa kempingowa + dostęp do elektryczności). Na podobne ceny natrafimy we Francji w mniej uczęszczanych ośrodkach wypoczynkowych. Mimo późnego okresu temperatura w tych krajach oscyluje w ciągu dnia pomiędzy 16 a 25 stopni.

Cena Diesel (ceny poglądowe ze stacji benzynowych wzdłuż autostrady):

- Francja: około 1.30 - 1.40 Euro/litr
- Hiszpania: około 1.12 Euro/litr
- Portugalia: około 1.30 - 1.40 Euro/litr

Komentarze