Zestaw Pojazdów na 26 metrów czyli jak (NIE)transportować towaru. Pomysłowość Polaków nie zna granic

Chciałoby się powiedzieć Polak potrafi ale nie akurat w tym przypadku, który chcę podać jako przykład pomysłowości dwójki kierowców ściągających samochody z Danii. Policja pod Stargardem zatrzymała zestaw pojazdów liczący sobie 26 metrów, na który składały się: autolaweta z lawetą i na niej samochodem z koleji do niej podpiętym samochodem osobowym również z lawetą samochodową a nie niej kolejnym samochodem. Panowie otrzymali oczywiście mandat w wysokości 1150 złotych i zakaz kontynuowania dalszej jazdy. Warto więc poznać wszystkie zasady jakie nas obowiązują podczas transportu i przewożenia towarów ponad gabarytowych.

PrzyczepyMarter.pl: Transport Towarów na Przyczepach Samochodowych
Policja Stargard/Zatrzymanie pojazdów 26 m długości

Przyczepki Samochodowe: o czym pamiętać przed wyruszeniem w drogę? 

 Jest kilka zasad a w zasadzie przepisów prawnych, które jasną wskazują jak należy przewozić towary na samochodzie dostawczym czy przyczepie samochodowej. Kwestię uprawnień do kierowania zestawem pojazdów samochodowych opisałem w poprzednim artykule, do zapoznania którego zachęcam. W tym poradniku skupię się bardziej na samych zasadach załadunku przewożonych towarów.

Przed wyruszeniem w trasę zapoznaj się z kilkoma zasadami jak bezpiecznie i nie narażając się na mandaty przewozić wielkogabarytowe ładunki. Pewna część zasad tutaj opisanych tyczy się pojazdów ciężarowych, jednak i tak warto mieć je na uwadze. Kluczową sprawą jest waga przewożonych rzeczy. Masa całego przewożonego ładunku nie może przekraczać masy ładowności jaka została określona przez producenta i jednocześnie wbita w dowód rejestracyjny pojazdu. Uwaga nie mylić tej właściwości z dopuszczalną masą całkowitą pojazdu, która jest sumą masy własnej pojazdu i ładowności. W tym miejscu można wspomnieć jeszcze o tym, że nie każda przyczepa nadaje się do przewożenia wszystkiego ale jest to raczej oczywiste i nie będziemy dalej rozwijać tego wątku.

Ważną uwagą przy załadunku towarów na dowolny pojazd przeznaczony do transportu to umiejętne umiejscowienie przewożonych przedmiotów w taki sposób, aby stateczność przyczepy samochodowej nie została naruszona. Chodzi tu przede wszystkim o to, że ciężkie rzeczy staramy się rozłożyć równomiernie na całej powierzchni skrzyni załadunkowej lub jeśli jest to objętościowo mała rzecz ale ciężka, wkładamy wprost na wysokość osi. Żaden z przewożonych przedmiotów nie powinien zasłaniać Ci widoczności podczas jazdy ani zakrywać wszelkich oznaczeń umieszczonych na pojeździe, w tym świateł.

Nie mniej ważną kwestią podczas transportu towarów ponad gabarytowych jest ich odpowiednie zamocowanie do powierzchni ładunkowej, tak aby nic nie spadło podczas przewożenia. Gwarancją bezpieczeństwa są dobrze zapięte pasy mocujące w przypadku dużych przedmiotów tak aby podczas jazdy towar się nie przesuwał i nie utrudniał Ci jazdy. W przypadku materiałów sypkich, warto od góry przykryć je plandeką aby z koleji nic nie wysypywało się na jezdnię drogi i na samochody jadące za Tobą.

W przypadku towarów długich lub szerokich występują pewne ograniczenia co do ich przewożenia. Pamiętaj o tym, że całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem powinna być mniejsza lub równa 2,55 metra a w przypadku przekroczenia tej wartości nie więcej niż 3 metry. Ponadto przewożąc ładunek na przyczepie samochodowej nie powinien on wystawać po jej obręb więcej niż 23 centymetry z każdej strony. Również z tyłu przewożony ładunek nie może wystawać więcej niż 2 metry. Jeśli okaże się, że taka sytuacja ma miejsce, należy z boku oznaczyć wystający ładunek pomarańczową tarczą a z tyłu tarczą w biało - czerwone pasy. Ładunek, który przewozisz może mieć maksymalną wysokość 4 metry licząc od podłoża jezdni (suma wysokości przyczepy i wysokości ładunku).

Dodaj Adres E-mail do Subskrybcji Bloga PrzyczepyMarter.pl


Zostaw swój adres e-mail w subskrybcji aby być powiadanym o publikowanych artykułach na blogu oraz o nowościach w ofercie sklepu z przyczepami samochodowymi oraz akcesoriami i dodatkami do nich.

Komentarze