Jaką Kupić Przyczepę Samochodową? Na co Zwrócić Uwagę...

Jeśli masz w planach w najbliższym czasie kupić lekką przyczepę samochodową (naczepkę, przyczepę towarową) powinieneś wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszego modelu dla siebie. Trzeba wiedzieć, że na rynku jest cała masa producentów przyczep - mniejszych i większych, którzy posiadają w swojej ofercie różnorakie modele w zależności od potrzeb klientów.


Cena Przyczepy Samochodowej i Jej Jakość i Wytrzymałość

Jak przy większości naszych decyzji zakupowych, również i przy kupnie nowej przyczepy samochodowej, częstokroć dużą rolę dla wielu odgrywa cena pojazdu. Zapewne wychodzą oni z założenia, że im taniej tym lepiej dla ich portfeli ale co nie zawsze przekłada się na jakość kupowanego pojazdu. W mojej opinii więcej uwagi należy poświęcić samej budowie przyczepy bo to od niej zależy wartość przyczepy... nie tylko w aspekcie finansowym ale także funkcjonalnym i wytrzymałościowym.

Każda przyczepa samochodowa ma bardzo podobną konstrukcję do siebie. Mamy jedną bądź dwie osie, na których umieszczona jest rama zakończona dyszlem z hakiem holowniczym a na ramie umieszczona jest skrzynia załadunkowa. Do tego wszystkiego możemy doposażyć naszą przyczepkę w różne akcesoria jak koło podporowe, plandekę, koło zapasowe i kilka innych mniej lub bardziej praktycznych dodatków.

Dlaczego od samego początku zwróciłem uwagę na konstrukcję? Ponieważ spora część osób kupuje przyczepy samochodowe w marketach. Mają one niską cenę w porównaniu do przyczep sprzedawanych u różnych przedstawicieli i zazwyczaj posiadają już dodatki w postaci plandeki bądź koła podporowego. Ale jak zwykle, w handlu nie ma nic za darmo. Czyli ta różnica w cenie musi być gdzieś zaoszczędzona. Mówiąc wprost w przyczepach z marketu nie ma na przykład uchwytów do mocowania wewnątrz skrzyni, brakuje jednej belki poprzecznej w ramie od spodu. Dodatkowo można jeszcze zaoszczędzić na grubości blach i profili. Nie mówię, że taka sytuacja zdarza się we wszystkich przypadkach ale akurat takie przypadki udało mi się zaobserwować. Oczywiście taka przyczepka samochodowa ma niską masę własną i większą ładowność (oczywiście w dokumentach).

Ja osobiście jestem zwolennikiem przyczep samochodowych, które mają dodatkowo zamontowane amortyzatory i resory z odbojami. Dzięki temu jadąc z taką naczepką nawet na pusto nie uświadczymy jej podskakiwania za samochodem. Również podróżując z towarem, pojazd będzie prowadził się płynnie, prawie nie odczuwając że holujemy przyczepę.

Rama Przyczepy Samochodowej z Resorem i Amortyzatorem
Rama Przyczepy z Resorem i Amortyzatorem

Przeglądając różne fora tematyczne można znaleźć narzekania posiadaczy nowych przyczep, którzy skarżą się na sytuację "podskakiwania". Wynika to właśnie z faktu, że pojazd jest na sztywnej osi i w dodatku posiada małą masę własną w okolicach 100 - 150 kg. Dużym dodatkiem w konstrukcji przyczepy będzie wykonanie ramy i dyszla z profili zamkniętych a nie w kształcie C. Przy zastosowaniu takich rozwiązań automatycznie jej masa własna wzrasta a ładowność maleje i w dokumentach będziemy mieli wpisane około 500 KG ale za to rzeczywisty udźwig będzie zbliżony do 1 000 kg.

Mocowanie Dyszla do Ramy Przyczepy
Mocowanie Dyszla do Ramy Przyczepy

I przechodzimy już do rzeczy najważniejszej czyli do ceny takiej przyczepy samochodowej. Modele wyposażone we wspomniane rozwiązania to koszt rzędu 3 - 4 000 złotych. To teraz porównajcie sobie cenę przyczepy z "marketu", która kosztuje około 1 800 złotych z plandeką i dodatkami...

Na zamieszczonych zdjęciach macie przyczepę samochodową, która od blisko dwóch lat regularnie jeździ w wypożyczalni dlatego na zdjęciach widać różne wgniecenia i zabrudzenia. Podjąłem decyzję aby artykuł udokumentować takimi zdjęciami a nie nowej przyczepy aby był wiarygodny. Przyczepa ta sprawdza się w 100% ponieważ przez ten okres nie musiałem przy nich prawie nic robić, po za oględzinami a w dodatku klienci oddający pojazd również wypowiadają się pochlebnie o odczuciach z holowania pojazdu.

Przeglądając oferty przyczep samochodowych czy kempingowych, przed ostateczną decyzją zapoznaj się także z artykułem Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B gdzie w prosty i jasny sposób opisałem zasady podróżowania z przyczepami kempingowymi i samochodami w oparciu o polskie prawo.

A jakie są wasze doświadczenia? Dawajcie znać w komentarzach aby inni mogli się z nimi zapoznać.

Dodaj Adres E-mail do Subskrybcji Bloga PrzyczepyMarter.pl


Zostaw swój adres e-mail w subskrybcji aby być powiadanym o publikowanych artykułach na blogu oraz o nowościach w ofercie sklepu z przyczepami samochodowymi oraz akcesoriami i dodatkami do nich.

Komentarze